Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Wynajem magazynu w kilku prostych krokach

Wynajem magazynu w kilku prostych krokach

Twoje przedsiębiorstwo dynamicznie rozwija się i potrzebujesz nowej powierzchni magazynowej? Twoje dotychczasowe zasoby nie wystarczają? Jeśli tak, to oznacza, że przed tobą decyzja związana z wynajmem magazynu. Wielu osobom proces ten spędza sen z powiek. Na szczęście, po zapoznaniu się z naszym poradnikiem, będziesz uzbrojony w uporządkowaną wiedzę i dowiesz się krok po kroku, jak pozyskać idealny dla siebie magazyn do wynajęcia.

Wynajem magazynu – co trzeba brać pod uwagę?

Magazyny do wynajęcia znajdują się w wielu różnorodnych lokalizacjach – są miejsca, gdzie nie będziemy mieli problemu z wyborem, jednak istnieją też takie, gdzie podaż nie jest zbyt duża. Dlatego w pierwszej kolejności należy określić obszar, w jakim rozpoczniemy poszukiwania.

Następnie warto sprecyzować nasze oczekiwania względem powierzchni magazynowej. Wszystko zależy od tego, w jakim celu ją wynajmujemy. Inaczej bowiem powinien wyglądać i być wyposażony magazyn firmy budowlanej, a inaczej hurtowni elektroniki. Inne potrzeby musi też spełniać powierzchnia magazynowa przedsiębiorstwa działającego lokalnie, a inne firmy wysyłającej swoje produkty na eksport.

Należy zastanowić się nie tylko nad samą powierzchnią, ale też wydzieleniem niezbędnych stref (między innymi do składowania czy konfekcjonowania) i uwzględnieniem miejsca na poruszanie się chociażby wózków widłowych. Samo rozplanowanie regałów również ma znaczenie, bowiem nieco inaczej będzie wyglądał magazyn, w którym możliwe będzie składowanie produktów na wysokich regałach.

Magazyny do wynajęcia – uniwersalne czynniki warunkujące wybór

Bez względu jednak na profil naszej działalności, istnieją pewne ogólne cechy, którymi powinien odznaczać się dobry magazyn. Najlepiej, jeśli hala magazynowa spełnia wymagania klasy A. Wówczas będzie miała określone minimalne wysokości składowania (10 metrów), a także jej głębokość (75 metrów). Odznaczać się będzie również odpowiednim natężeniem oświetlenia (min. 75 lux), zazwyczaj energooszczędnym. Magazyny do wynajęcia klasy A mają też zamontowane zabezpieczenia przeciwpożarowe i całodobowy monitoring.

Jeśli chodzi o dodatkowe atuty, najlepiej, jeśli posesja magazynu jest ogrodzona, całodobowo chroniona, a posadzka w samej hali ma zwiększoną nośność. Pewnym udogodnieniem jest także możliwość elastycznego dzielenia powierzchni. Zaś dla firm zajmujących się składowaniem produktów wymagających szczególnej uwagi, istotna może być możliwość instalacji chłodni lub precyzyjnego kontrolowania temperatury na terenie obiektu.

Wynajem magazynu – proces warto rozpocząć wcześniej

Jak już zostało wspomniane, na wielu obszarach podaż powierzchni magazynowej nie jest zbyt wysoka. Z tego powodu lepiej odpowiednio wcześnie rozpocząć poszukiwania i sondować możliwość wynajmu konkretnych obiektów. Pamiętajmy też, że dla naszych potrzeb nie musi być konieczne wynajmowanie całego budynku – być może wystarczy tylko moduł magazynowy. W praktyce okazuje się, że najlepiej skorzystać z bazy ofert pośredników, którzy najczęściej są nam w stanie doradzić optymalne rozwiązanie.

Udostępnij