Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Biznes

Własna działalność zamiast pracy na etat – plus i minusy

Własna działalność zamiast pracy na etat – plus i minusy

Dochód jest potrzebny każdej osobie, która samodzielnie się utrzymuje. Niestety, ale praca jest naszym obowiązkiem. Naprawdę szczęśliwe są osoby znajdujące pracę, która sprawia im radość. Każdy z nas powinien do tego dążyć. Jeśli więc praca na etacie nie jest dla Ciebie, to warto pomyśleć o zmianie. Wyjście ze strefy komfortu nie jest oczywiście czymś prostym. Jednak to ważny krok, który może na zawsze zmienić nasze życie. Porzucenie starej pracy i otworzenie własnej działalności może być strzałem w dziesiątkę. Jednak najpierw trzeba rozpatrzeć wszystkie za i przeciw. Jakie są więc plusy i minusy własnej działalności?

Własna działalność – co musisz wiedzieć?

Na początek warto określić kilka spraw. Przede wszystkim działalność działalności nierówna. To, jakie plusy i minusy ma prowadzenie własnej firmy w głównej mierze zależy od jej rodzaju. Mamy przecież masę różnych biznesów. Każdy z nich prowadzi się w inny sposób. Trzeba więc mieć na uwadze różne aspekty i podejścia. Są jednak kwestie, które zawsze są takie same. To właśnie na nich oparliśmy zebrane zalety i wady własnej działalności. Na ich podstawie możesz określić, czy prowadzenie sklepu, firmy czy innego biznesu jest dla Ciebie. Być może to właśnie to, czym powinieneś się zająć? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to zobacz jak założyć firmę krok po kroku.

Zalety własnej działalności – dlaczego warto?

Największą zaletą, która jest podnoszona przez każdą osobę, jest niezależność i praca na własny rachunek. To właśnie to najczęściej przekonuje ludzi do otworzenia własnej firmy. Mając dość pracowania na czyjś rachunek, działalność pozwala w pełni oddać się rozwojowi i działaniu na korzyść swojego interesu. Prowadzenie firmy to również ogromna satysfakcja, gdy udaje nam się realizować kolejne plany i cele. Szczególnie wtedy, gdy są one naszymi własnymi pomysłami. Ogromnym plusem jest także zatrudnianie ludzi, których chcemy. Możemy stworzyć zespół zaufanych i sprawdzonych osób, z którymi po prostu chcemy pracować. Kolejny atut to elastyczność godzin pracy, a także możliwość decydowania o swoim czasie wolnym. Nie masz sztywnego grafiku i z góry narzuconych dni urlopowych. Sam o tym decydujesz – jak o praktycznie wszystkim w swojej firmie! Bardzo ważna zaleta to zarobki. Nie ma żadnej górnej granicy – Twoje działanie decyduje o tym, ile zarobisz. Warto też tu wspomnieć o możliwości odliczenia od podatku masy przedmiotów, sprzętów i usług, które kupujesz do swojej firmy. 

Minusy własnej działalności – co może stanąć nam na drodze?

Niestety, wszystko ma dwie strony medalu. W kwestii firmy największym minusem jest możliwość niepowodzenia. Choć mamy ogromną swobodę i pracujemy na własny rachunek, to spoczywa na nas wielka odpowiedzialność. Wszystko, co dzieje się w firmie, jest od nas zależne. Dlatego, gdy popełniany jest błąd, to odbije się on z pewnością na nas samych. Kolejna sprawa to zarobki. Nie ma górnej granicy, ale nie ma też dolnej. Brak stałego dochodu może być dla wielu osób wadą. Z pewnością do minusów zalicza się także natłok formalności, dokumentacji i papierkowej roboty do wykonania. Dopilnowanie wszelkich spraw związanych z biurokracją bywa naprawdę problematyczny. Choć możemy decydować o swoim urlopie, to często po prostu nie mamy na niego czasu! Przy wielu sprawach do załatwienia trzeba pracować nawet ponad 12 godzin dziennie. Trzeba także wiedzieć, że przy własnej działalności sami musimy zadbać o swoją emeryturę. W przyszłości jest ona znacznie niższa niż u osób pracujących na etacie. 

Własna działalność – warto czy nie?

Zbierając wszystkie wady i zalety, każdy z nas sam może zadecydować, czy własna działalność jest właśnie dla niego. Po prostu – niektórzy z nas są do tego stworzeni, inni z kolei nie. Dlatego sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz się tego podjąć. Własna firma to masa obowiązków i pracy, ale to także satysfakcja i możliwość osiągnięcia prawdziwego sukcesu. Zastanów się więc, czy chcesz pracować na własny rachunek, czy też pozostać w swojej strefie komfortu. W końcu kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana… 

Udostępnij