Obecnie oferta produktów bankowych jest bardzo zróżnicowana i dostosowana do różnych potrzeb klientów. Wiele osób jednak wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, czym różnią się między sobą te poszczególne opcje i myli pojęcia takie jak kredyt, pożyczka czy karta kredytowa. Chcąc zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie w banku, warto więc wcześniej dowiedzieć się, co różni, a co łączy poszczególne produkty, aby wybrać najlepszy dla siebie. Czym różnią się między sobą kredyty, pożyczki i karty kredytowe a co łączy te produkty? Podpowiadamy.
Czym jest kredyt?
Kredyt to rodzaj zobowiązania, w przypadku którego bank zawierając umowę kredytową z klientem, zobowiązuje się do przekazania mu określonej sumy pieniędzy. Kredytobiorca z kolei podpisując taki dokument, jest zobligowany do tego, by spłacać zaciągnięte zobowiązanie podzielone na wybraną przez siebie liczbę rat, które są powiększone o dodatkowe opłaty, takie jak oprocentowanie, prowizja czy ubezpieczenie. Banki obecnie oferują kredyty zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. W przypadku produktów przeznaczonych dla osób fizycznych wyróżnia się m.in. kredyt konsumpcyjny, konsolidacyjny, a także hipoteczny. Ten pierwszy może być przeznaczony na cele konsumpcyjne, a więc na przykład zakup samochodu, sprzętu AGD, a nawet pokrycie bieżących wydatków klienta.
W przypadku kredytu konsolidacyjnego z kolei łączone są wszystkie zobowiązania klienta w różnych bankach w jedno, z nową, niższą ratą. Kredyt hipoteczny to z kolei produkt opiewający na najwyższe kwoty, który wiąże się dla banku z największym ryzykiem. Udzielany jest on na zakup działki, domu lub mieszkania. Można go przeznaczyć wyłącznie na sprecyzowany umową cel. Różnica między kredytem a pożyczką jest więc dość niewielka, co sprawia, że wiele osób myli te pojęcia.
Czym jest pożyczka?
Kredyt to zobowiązanie, które jest ściśle regulowane przez przepisy prawa. Pożyczka z kolei nie jest regulowana przez prawo bankowe a przez prawo cywilne. Co więcej, pożyczka nie musi być udzielana przez bank, ponieważ taki rodzaj finansowania może być udzielany również przez prywatną firmę pożyczkową czy nawet osobę fizyczną. Różnica między kredytem a pożyczką dotyczy także przeznaczenia takich produktów. W przypadku kredytu w umowie powinien być zawarty cel takiego zobowiązania, z kolei w przypadku pożyczki taki zapis nie jest wymagany. Zawarcie kredytu wymaga również pisemnej umowy, z kolei pożyczka choć najczęściej również udzielana jest na podstawie pisemnej umowy, to teoretycznie można ją otrzymać też na podstawie umowy ustnej.
Czym jest karta kredytowa?
Karta kredytowa to tak naprawdę kredyt gotówkowy dowolnego przeznaczenia, tylko w takim przypadku udzielone nam przez bank środki finansowe nie są przekazywane na nasze konto, lecz na rachunek dopisanej do naszego konta karty kredytowej. Taki produkt ma więc swój własny na rachunek, na którym udostępnione są środki w ustalonej z bankiem kwocie nazywanej limitem kredytowym. Z tych środków można korzystać w dowolny sposób, na przykład płacąc w sklepach, za zakupy przez internet, ale również wykorzystać je na zakup samochodu czy sprzętu AGD. To, co różni kartę kredytową od pożyczki, czy kredytu to fakt, iż nie spłacamy naszego zadłużenia w określonych ratach, lecz w ramach limitu odnawialnego. Oznacza to, że co miesiąc musimy wpłacić pewną kwotę na kartę, którą jednak po pewnym czasie, pomniejszoną o opłaty i odsetki znowu będziemy mogli wykorzystać.
Materiał zewnętrzny