Wbrew pozorom praca na umowę zlecenie nie oznacza braku możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Należy pamiętać, że jest to nieco trudniejsze niż w przypadku osób korzystających ze stabilniejszych form zatrudnienia. Wyjaśniamy, jak dostać kredyt pracując na umowę zlecenie.
Kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie
W dzisiejszych czasach wiele banków respektuje umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło lub zlecenie. Jest to możliwe dzięki zmianie charakteru rynku pracy, który staje się znacznie elastyczniejszy. Podstawą do uzyskania kredytu hipotecznego są regularne, udokumentowane dochody niezależnie od formy zatrudnienia. Zadaniem potencjalnego klienta banku jest udowodnienie, że na jego konto wpływają systematyczne przelewy w kwotach pozwalających na spłacanie rat kredytu. Pomimo to warto pamiętać, że praca na umowę zlecenie nie trwa wiecznie, a zaciągniecie kredytu to długoterminowe zobowiązanie. Dlatego przed podjęciem tak ważnej decyzji warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy kredytowego.
Jak uzyskać kredyt na umowie zlecenie?
Kredyt hipoteczny przy umowie zlecenie lub dzieło jest możliwy po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. Jedno z podstawowych kryterium, które jest analizowane przez banki to aktualne dochody wnioskodawcy oraz jego prognozy zarobkowe na przyszłość. Ponadto analitycy biorą pod uwagę takie czynniki jak stabilność zatrudnienia oraz zeznania podatkowe. W przypadku osób zatrudniony na umowę zlecenie ciągłość pracy musi wynosić przynajmniej rok. Jest to dość długi okres wynikający z niestabilności charakteru umów cywilnoprawnych. Kolejna kwestia to udowodnienie rocznych przychodów przy pomocy zeznania PIT. Jest to konieczne ze względu na brak możliwości oszacowania realnych przychodów kredytobiorcy zatrudnionego na umowę zlecenie. W takich przypadkach sprawdzą się kopia zeznania podatkowego oraz zaświadczenie od pracodawcy.
Kredyt na umowie zlecenie – czy warto?
Jak widać zaciągniecie kredytu w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie jest możliwe. Pomimo tego warto się zastanowić, czy jest to rozsądny wybór. W wielu przypadkach lepiej zdecydować się na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i odczekanie trzech miesięcy, po których można składać wniosek o kredyt hipoteczny. Takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest wzrost dochodów, co ma przełożenie na lepszą zdolność kredytową i szybsze oszczędzanie na wkład własny. W razie jakichkolwiek wątpliwości zaleca się korzystanie z usług doradców kredytowych, którzy pomagają w znalezieniu optymalnych rozwiązań dla kredytobiorców.
Tekst powstał we współpracy z serwisem mdyrda.pl – Doradca kredytowy Warszawa.
Artykuł sponsorowany