Skończyłeś studia i poszukujesz pracy po finansach i rachunkowości? Dobrze trafiłeś! W poniższym tekście podpowiemy Ci, czego możesz się podjąć. Choć ten sam kierunek każdego roku kończą setki, a nawet tysiące osób, dobrej pracy po rachunkowości nie brakuje. Gdzie najlepiej jej szukać?
Praca po finansach i rachunkowości: jaką wybrać?
Plan zrobienia kariery zawodowej w finansach może być dobrym pomysłem. Przyda Ci się wiedza ekonomiczna i matematyczna, a także dobra znajomość języka angielskiego i/lub innych języków obcych. Dzięki nim będziesz mógł nie tylko otworzyć własne biuro rachunkowe, ale również znaleźć zatrudnienie w dużych, renomowanych firmach.
Żeby dobrze wybrać pracę po finansach i rachunkowości, przeanalizuj wszystkie możliwości i skup się na tych zawodach, które wydają Ci się najbardziej interesujące. Zwróć również uwagę na to, w jakim zawodzie masz największe szanse na zatrudnienie i rozwój. Możliwości jest wiele: m.in. praca w księgowości oraz rachunkowości, ubezpieczeniach, analityce finansowej, audycie, doradztwie finansowym. Możesz zająć się również obrotem papierami wartościowymi czy bankowością.
Forum o pracy – m.in. w finansach
Jeśli po skończonych studiach czujesz, że praca po rachunkowości to coś dla Ciebie i chcesz rozwijać się w tym kierunku – świetnie! Czeka na Ciebie m.in. praca w biurze rachunkowym. Forum będzie najlepszym źródłem wiedzy – możesz tam poszukać odpowiedzi na swoje pytania lub zadać je, jeżeli nie znajdziesz informacji, których potrzebujesz.
Praca w biurze rachunkowym
Zapewne słyszałeś o jednej ze ścieżek, którą często obierają absolwenci kierunku finanse i rachunkowość – pracy w biurze rachunkowym. Do Twoich zadań należeć będzie nie tylko analizowanie dokumentów, lecz również zajmowanie się dokumentacją kadrową.
Jednym z zawodów, które możesz wykonywać, gdy podejmiesz pracę w biurze rachunkowym, jest bycie księgowym. W tym przypadku Twoja ścieżka kariery jest jasno określona – możesz awansować na samodzielnego, a później starszego księgowego, zastępcę głównego księgowego oraz głównego księgowego.
Praca w księgowości to świetny pomysł na zatrudnienie po studiach. Możesz zostać m.in.:
- fakturzystą,
- księgowym,
- głównym księgowym,
- kierownikiem biura rachunkowego,
- specjalistą do spraw rachunkowości zarządczej.
Twoje zarobki mogą wynosić od 2800 zł brutto na niższych stanowiskach (na początku kariery) do nawet ponad 10 000 zł brutto (jako głównego księgowego).
Własne biuro rachunkowe
Bardziej niż praca na etat interesuje Cię posiadanie swojej firmy? W takim razie powinieneś przemyśleć założenie własnego biura rachunkowego. Nie musisz martwić się o brak klientów – zleceniodawców nie brakuje; jeśli uda Ci się odpowiednio wypromować działalność, z pewnością będziesz mieć dużo pracy.
Żeby założyć własne biuro rachunkowe, musisz mieć co najmniej średnie wykształcenie i nie być osobą karaną. Zatroszcz się również o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Koniecznym warunkiem jest posiadanie zdolności do wykonywania czynności prawnych. Jeśli podejmiesz ryzyko związane z założeniem swojej firmy, z pewnością nie pożałujesz. Możesz obsługiwać klientów nie tylko ze swojej okolicy – coraz więcej firm szuka zdalnych biur rachunkowych.
Praca po rachunkowości – inne możliwości
Poszukujesz dobrej pracy po rachunkowości, ale nie zainteresowała Cię żadna z poniższych propozycji? Nic straconego. Możesz znaleźć zatrudnienie w firmie audytowej (być rewidentem, audytorem lub aktuariuszem) czy też analityce finansowej (zajmować się wykonywaniem analiz danych finansowych, tworzeniem strategii finansowych).
W przypadku, gdy nie jesteś zainteresowany tego rodzaju zawodami, zastanów się nad pracą w ubezpieczeniach (możesz np. zostać agentem czy doradcą ubezpieczeniowym, brokerem lub rzeczoznawcą) lub doradztwem finansowym.
Ciekawą propozycją pracy po finansach i rachunkowości wydaje się być zawód doradcy inwestycyjnego lub maklera papierów wartościowych, a także kariera w bankowości (jako kasjer, doradca kredytowy czy wreszcie dyrektor jednego z oddziałów).
Jak wybrać pracę po rachunkowości? Przeanalizuj wszystkie propozycje pod kątem swoich zainteresowań i sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy. To z pewnością pomoże Ci podjąć decyzję, kim zostać.