Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Edukacja

Części zabytkowych samochodów – czy warto inwestować w oryginały?

Części zabytkowych samochodów – czy warto inwestować w oryginały?

Remontując zabytkowy samochód niejako staramy się zachować go dla kolejnych pokoleń. Staje się on wtedy pewnego rodzaju eksponatem, który można porównać do starych zbroi, mieczy, rzeźb, obrazów i tym podobnych dzieł sztuki. Podobnie jak w przypadku tych zabytków, najważniejszą cechą zabytkowego samochodu jest jego oryginalność. Dlatego zadaniem osoby odpowiedzialnej za remont jest zrobienie wszystkiego, co w jej mocy, aby samochód po remoncie był maksymalnie zbliżony do oryginału.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Duża część elementów do samochodów produkowanych dziesiątki lat temu już od dawna jest wycofana z produkcji, a producentom skupionym wokół tanich zamienników nie opłaca się produkować części do samochodów, które już niemal zniknęły z dróg. Dlatego w wielu przypadkach znalezienie zamiennika jest już swego rodzaju sukcesem. W takiej sytuacji nikt nie powinien zarzucać osobie odpowiedzialnej za renowację, że nie trzyma się oryginału.

Zupełnie inaczej ta sytuacja wygląda, jeśli oryginalna część wciąż jest dostępna i można ją bez problemu kupić. Wtedy pozostaje tylko jeden wybór, którym jest oczywiście kupienie oryginału. Ma to swoje niezaprzeczalne zalety, co postaramy się w dalszej części tego wpisu udowodnić i przekonać cię, że w przypadku remontu samochodu zabytkowego oryginalne części samochodowe są zawsze najlepszym wyborem.

Zalety oryginalnych części do samochodów zabytkowych

Kupowanie oryginalnych części samochodowych w przypadku maszyn zabytkowych ma wiele zalet i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich opisać, dlatego skupimy się na dwóch najważniejszych.

Przede wszystkim remontując samochód zabytkowy trzeba mieć na względzie jego oryginalność, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. Nie jest to jednak wymysł fanów motoryzacji, a konserwatorów zabytków. Trzeba bowiem osiągnąć pewien określony procent oryginalności, aby móc traktować taki samochód jako zabytek. W Polsce wartość ta musi wynosić co najmniej 75%.

Drugą kluczową zaletą oryginalnych części w przypadku samochodów zabytkowych jest ich trwałość. Żadna firma nie jest bowiem w stanie wyprodukować części, która będzie lepiej współgrała z resztą maszyny niż jej oryginalny producent. W związku z tym naprawiając zabytek warto wybrać takie elementy, które będą w stanie pracować maksymalnie długo.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij