Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych?

Dbałość o swój majątek to bardzo ważna kwestia dla większości z nas. Niejednokrotnie pracujemy na swój dobytek przez całe życie. Lata wyrzeczeń, ciężkiej pracy, często skutkują osiągnięciem marzenia np. o własnym samochodzie czy domu. Niestety stracić swój majątek można o wiele szybciej, niż się go zdobywa. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by zostać z niczym, lecz można temu zaradzić, np. wykupując dobre ubezpieczenie majątkowe. Co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Ubezpieczenie majątkowe – czym jest?

Nieprzewidziane sytuacje, które mogą skutkować utratą dobytku, mogą przytrafić się każdemu z nas. By nie zostać bez pomocy w takich sytuacjach, można skorzystać z oferty ubezpieczalni. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają wiele produktów, które umożliwiają uzyskanie wsparcia. Jeśli chcesz wybrać odpowiedni produkt, musisz znać odpowiedź na pytanie: „ubezpieczenia majątkowe – czym są?”. W Polsce istnieje wiele różnych rodzajów ubezpieczeń, zarówno społeczne (emerytalne, rentowe, zdrowotne), jak i gospodarcze (majątkowe i osobowe). Niektóre z nich są obowiązkowe, inne zaś dobrowolne (np. turystyczne). W przypadku ubezpieczeń majątkowych ubezpieczalnie posiadają produkty skierowane do osób prywatnych, ale także i do przedsiębiorców, którzy pragną chronić majątek firmy, który niejednokrotnie wyceniany jest na ogromne sumy. Ubezpieczenie majątkowe może obejmować nie tylko ubezpieczenie mienia, ale także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie może umożliwić nam otrzymanie odszkodowania w przypadku zniszczenia naszego mieszkania, kradzieży cennych przedmiotów, które się w nim znajdowały, a także wyposażenia. W przypadku OC w życiu prywatnym możliwe będzie uzyskanie wsparcia finansowego, gdy wyrządzimy szkodę osobom trzecim, np. zalejemy im mieszkanie. Wówczas osoba poszkodowana otrzyma pieniądze od ubezpieczyciela, a my nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów, potrzebnych do naprawy szkody. To ubezpieczenie działa podobnie, jak OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy zarejestrowanych aut i nie można z niego zrezygnować. Możemy jedynie nie wykupować dodatkowego AC, Assistance czy NNW.

Ubezpieczenie majątkowe dla przedsiębiorców – na jaką ochronę można liczyć?

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważna jest ochrona swojego mienia, gdyż jeden błąd może kosztować setki, a nawet miliony złotych. To, jakie zdarzenia będzie obejmować polisa, będzie zależało od wybranej firmy ubezpieczeniowej. Mogą to być takie zdarzenia, jak np. pożar czy zalanie, ale także wiele innych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla przedsiębiorców może dotyczyć trzech rodzajów zdarzeń, takich jak:

  • odpowiedzialność cywilna deliktowa – obejmuje szkody, które są związane z posiadaniem oraz używaniem mienia;

  • odpowiedzialność cywilna kontraktowa – będzie obejmować szkody, które są związane z niewywiązaniem się z umowy, jak również z niewłaściwą realizacją jej warunków;

  • odpowiedzialność cywilna związana z wprowadzeniem produktu do obrotu – obejmuje szkody związane z wprowadzeniem wadliwego produkty na rynek sprzedaży.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia?

Poszukując polisy, która będzie odpowiadała najlepiej naszym oczekiwaniom, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakich sytuacjach chcielibyśmy uzyskać pomoc oraz ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić. Różnice pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, zarówno jeśli chodzi o zakres ochrony, jak i ocenę, mogą być spore. Wykupując polisę majątkową, bardzo ważną kwestią będzie przede wszystkim wartość ubezpieczeniowa (czytaj na www.ubezpieczeniaonline.pl), czyli suma, na jaką będzie ubezpieczone nasze mienie. Poprawne wyliczenie wartości np. znajdujących się w domu elementów wyposażenia czy samych murów, będzie decydowało o tym, jaką kwotę odszkodowania będziemy mogli finalnie otrzymać. Co ważne, przy takiej wycenie należy wziąć pod uwagę nie tylko np. podłogi, wyposażenie łazienki (wanna, prysznic, umywalka), oświetlenie, drzwi czy meble kuchenne oraz sprzęty takie jak piekarnik, czy lodówka, ale znaczenie będzie miała także lokalizacja nieruchomości. Jeśli nie wiemy, co wziąć pod uwagę podczas wyceny, w warunkach umowy będzie z ubezpieczycielem, będzie to dokładnie opisane. Czasami towarzystwo ubezpieczeniowe zażądać może opinii rzeczoznawcy, zwłaszcza gdy do majątku wliczają się takie przedmioty, jak dzieła sztuki czy biżuteria. Choć polisa wykupowana jest zazwyczaj na rok, to niektóre ubezpieczalnie umożliwiają zakup ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków nawet na 2 lub 3 lata. W tym czasie bardzo często zdarza się tak, że dokonujemy remontów czy zakupu nowych, cennych przedmiotów oraz elementów wyposażenia. W takiej sytuacji powinniśmy poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, musimy jednak się z tym liczyć, że nasze składki wzrosną. Jeśli nie chcesz przepłacać za polisę, możesz porównać oferty pomiędzy różnymi firmami. Takie zestawienie możesz wykonać samodzielnie, jednak będzie to bardzo czasochłonne lub skorzystać z porównywarki cen ubezpieczeń dostępnej w internecie.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij