List referencyjny ma na celu polecenie Twojego byłego pracownika innemu pracodawcy. Za jego pomocą potwierdzasz kompetencje, które podwładny wykorzystywał w Twojej firmie. To wartościowe uzupełnienie życiorysu.
List polecający pracownika najczęściej wystawia się na prośbę pracownika. Możesz jednak zaproponować swoją opinię jako miły gest na zakończenie współpracy. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas pisania opinii o Twoim podwładnym.
Czym się kierować podczas pisania referencji dla pracownika?
List referencyjny powinien pomóc przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Dlatego warto wymienić te informacje, o których sam chciałbyś wiedzieć podczas rekrutacji.
Ciekawe wskazówki dotyczące pisania listu polecającego przeczytasz także na: https://poradydlafirm.pracuj.pl/jak-napisac-referencje-dla-pracownika/
W Internecie są też dostępne gotowe wzory listów polecających. Pamiętaj jednak, że kopiując ich zawartość, ryzykujesz, że Twój list straci wiarygodność.
Jakie informacje powinien zawierać list polecający dla pracownika?
Referencje dla pracownika wystaw na papierze firmowym, jeśli taki posiadasz. W przeciwnym razie po prostu przybij na dokumencie pieczątkę firmową. Nie może zabraknąć także Twojego odręcznego podpisu.
Warto w liście polecającym umieścić następujące informacje:
- miejsce i data wystawienia opinii,
- nazwa pracodawcy,
- Twoje dane – jakie stanowisko zajmujesz w firmie i czy pracownik, którego dotyczą referencje, był Twoim bezpośrednim podwładnym,
- czas zatrudnienia pracownika,
- zakres obowiązków pracownika na zajmowanym stanowisku,
- kompetencje pracownika, w miarę możliwości poparte przykładami,
- sukcesy pracownika,
- ocenę pracownika jako członka zespołu,
- kontakt do Ciebie w celu potwierdzenia autentyczności referencji.
List referencyjny może opisywać zarówno tzw. “kompetencje twarde”, jak i “miękkie” Nie powinien być kopią kwalifikacji wymienionych w CV pracownika, lecz potwierdzać je poprzez przykłady sytuacji i projektów, w których pracownik wykorzystywał swoje umiejętności.
Warto poruszyć także aspekt współpracy z pracownikiem. Dlatego opisz sposób komunikacji Twojego byłego pracownika, jego funkcjonowania w grupie i radzenia sobie z przeciwnościami. Nie oceniaj, lecz opisuj sposób jego działania.
List referencyjny pracownika – o czym jeszcze warto pamiętać?
Twoja opinia może wpłynąć na przyszłość zawodową Twojego byłego pracownika. Ważne więc, żeby była szczera, a jednocześnie przedstawiała opisywaną osobę w jak najlepszym świetle.
Wystawienie pracownikowi pozytywnej opinii pomoże mu w budowaniu ścieżki zawodowej. Tym samym jego wdzięczność może sprawić, że dobrze się będzie wypowiadał o Twojej firmie. Może się nawet zdarzyć, że bogatszy o nowe umiejętności będzie chciał w przyszłości znów dla Ciebie pracować.