Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

Czy praca w opiece w Niemczech jest dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece w Niemczech jest dla młodych ludzi?

Panuje przekonanie, że jako opiekunki w Niemczech mogą pracować wyłącznie dojrzałe panie. I chociaż wiele osób pracujących w opiece można tak opisać, to tak naprawdę zawód ten jest dla każdego. Doświadczenie życiowe niewątpliwie się przydaje, ale tak samo cenna jest energia do pracy, świeże spojrzenie na rzeczywistość i gotowość do zmiany stylu życia. Opieka w Niemczech to branża otwarta na nowe osoby. Dla agencji i pracodawców liczą się przede wszystkim umiejętności i predyspozycje. Jak sprawdzić, czy nadajesz się na opiekunkę osób starszych?

Opieka w Niemczech dla początkujących

Aby zyskać doświadczenie w opiece, trzeba je w jakiś sposób zdobyć. Zapewne zgodzisz się ze stwierdzeniem, że w każdym zawodzie powinna być możliwość nauki dla początkujących. Jak zatem rozwijać się jako opiekunka seniora i zdobywać konieczne w tej pracy umiejętności? Dobrym sposobem będzie wyszukanie łatwiejszych zleceń – na SenioPort zrobisz to sprawnie i szybko. Wystarczy użyć dostępnych filtrów. Wybierz sztelę, na której trzeba głównie dotrzymywać towarzystwa podopiecznemu. Przyda się tutaj dobra znajomość języka niemieckiego, która pomoże Ci dogadać się z seniorem.

Pamiętaj, że praca w opiece w Niemczech może wiązać się z różnymi zakresami obowiązków i stopniem trudności. Wśród ofert zatrudnienia znajdą się zarówno te odpowiednie dla początkujących, jak i dla zaawansowanych opiekunów. Lżejsze zlecenia obejmują mniej czynności o charakterze stricte opiekuńczym, dlatego są dobrym polem do nauki zawodu. Sztele, na których trzeba pracować z osobami niepełnosprawnymi, niesamodzielnymi i poważnie chorymi zostaw sobie na później.

Obowiązki opiekuna pracującego w Niemczech

Opieka nad seniorami w Niemczech nie wymaga posiadania wiedzy medycznej czy kierunkowego wykształcenia. Mimo tego nie jest ona prostym zajęciem. Podczas pobytu za granicą pracujesz z drugim człowiekiem, przebywasz z nim całe dnie i pomagasz mu w codziennym życiu. Podopieczni to zwykle osoby w podeszłym wieku, często schorowane. Konieczne są więc takie cechy, jak empatia i cierpliwość. Obowiązki zwykle związane są z szeroko pojętą opieką nad osobą starszą. Obejmują one pomoc w poruszaniu się, myciu, jedzeniu. Niektórzy seniorzy wymagają asysty przy codziennych czynnościach, inni nawet wyręczania ich – wszystko zależy od stanu zdrowia. Oprócz tego opiekunka w Niemczech opiekuje się domem seniora. Czasami sprząta w pomieszczeniach, z których oboje korzystają, przygotowuje i podaje posiłki, tworzy listy zakupów.

Jak rozpocząć pracę w niemieckiej opiece?

Szukając pracy w opiece w Niemczech, dobrze jest skupić się na ofertach renomowanych agencji. W ten sposób masz pewność, że zlecenie będzie legalne i bezpieczne, co jest bardzo ważne, gdy w grę wchodzi wyjazd za granicę. Na SenioPort każde ogłoszenie jest dokładnie opisane – to pozwoli Ci wybrać odpowiednie dla siebie zlecenie. Warto realnie ocenić własne umiejętności i aplikować na ofertę, która im odpowiada. Pamiętaj, że sprawdzone firmy nie pobierają opłat za rekrutację i pośrednictwo. Ułatwią Ci też życie: to oni organizują przejazd (chyba że podejmiesz inną decyzję) i pomagają w załatwieniu formalności. Dodatkowo na czas trwania zlecenia firma przydziela Ci koordynatora, do którego możesz zadzwonić w razie pytań lub wątpliwości. Rozpoczynając pracę w opiece w Niemczech – a także na późniejszych zleceniach – dobrze mieć świadomość, że jest ktoś, kto chętnie Ci pomoże.

Udostępnij