Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Rozliczenie podatku w Polskim Ładzie

Rozliczenie podatku w Polskim Ładzie

Ostatnie miesiące przyniosły w polskim prawie wiele zmian dotyczących rozliczania podatków. Polski Ład sprawił, że wielu przedsiębiorców gubi się w nowych przepisach i nie wie, na jakich zasadach się rozliczyć. Warto jednak się zorientować, co się zmieniło, gdyż ma to ogromny wpływ na finanse Polaków.

  • Czym jest Polski Ład?
  • Kolejne zmiany Polskiego Ładu
  • Kto zyska na Polskim Ładzie?

Przepisy z zakresu Polskiego Ładu zmieniały się wielokrotnie, a jedna ze zmian weszła w życie w połowie 2022 roku. Zmian jest bardzo dużo i wprowadziły one nieco odmienne zasady w stosunku do pierwotnych założeń tego aktu prawnego. Poniżej przedstawiamy więcej informacji w tym zakresie, aby można było łatwiej zrozumieć nowe postanowienia i zasady.

Czym jest Polski Ład?

Cały Polski Ład zawiera szerokie spektrum przepisów z różnych dziedzin prawa. Trudno skrócić, co one zawierają, gdyż dotyka on wielu branż. Z założenia miał to być program ochronny dla Polaków w okresie pandemii oraz w czasie wychodzenia gospodarki ze stagnacji spowodowanej spowolnieniem związanym z działaniami wymierzonymi w pandemiczną sytuacje na świecie. W praktyce jednak okazało się, że dokument został przygotowany na tyle szybko, że jest mocno niespójny a wielu przedsiębiorców, księgowych i prawników ma wątpliwości, jak interpretować poszczególne zapisy. Dotyczy to zmian w podatku dochodowym w ramach Polskiego Ładu, kwoty wolnej, a także wielu zapisów na zasadach ogólnych. Ministerstwo finansów stara się na bieżąco rozwiewać wątpliwości na przykład co do przychodów ewidencjonowanych, czy składki zdrowotnej, ale wątpliwości nadal się pojawiają.

W bieżącym roku rozliczenie PIT 2022 będzie podlegało nie tylko pod pierwotne zasady, ale także pod Polski Ład 2.0, który wprowadza dodatkowe zmiany między innymi w ustawach podatkowych.

Kolejne zmiany Polskiego Ładu

Rozliczając PIT online, trzeba będzie pamiętać, że Nowy Ład obniżył podstawową stawkę podatku dochodowego z 17 do 12%. Do wszystkich przedsiębiorców rozliczających się w Polsce muszą też dotrzeć inne zmiany, takie jak likwidacja ulgi przysługującej klasie średniej. Ponadto w ramach Polskiego Ładu zmieniły się zasady związane z odliczeniem składki zdrowotnej, co ma ogromne znacznie, gdy wypełnia się PIT przez internet. Minister finansów nie wyklucza kolejnych zmian w Polskim Ładzie, gdyż sytuacja gospodarcza na świecie i w Polsce, a także sytuacja finansów publicznych ciągle się zmienia, co ma związek z intensywnie postępującymi procesami geopolitycznymi, których przebieg ciężko przewidzieć.

Kto zyska na Polskim Ładzie?

Jednoznaczne określenie, kto zyska na Polskim Ładzie, jest trudne, chociażby ze względu na galopującą inflację, która sporo zmienia. Minister finansów, a także wiceminister finansów najbardziej zwraca uwagę na to, jak zmieniła się kwota wolna od podatku. Faktycznie ma to ogromne znacznie dla portfeli Polaków, gdyż zmiany w wypłatach mogą wynieść od 100 do kilkuset złotych w skali miesiąca. Różnica powinna więc być zauważalna głównie ze względu na zmiany w podatku dochodowym. Dla podatników zmian jest jednak dużo więcej, a to kto zyska, jest też zależne od tego, w jakiej formie prawnej prowadzi swoją działalność gospodarczą. Inaczej ma się to do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a inaczej do osób mających zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Istotną informacją jest to, że pierwszy próg podatkowy podlegający pod opodatkowanie na 12% oscyluje od 30 do 12 tyś. złotych. Drugi próg podatkowy sięga aż do 1 mln. Złotych, a powyżej takich przychodów płaci się daninę solidarnościową.

polski ład

Udostępnij