Pasywne inwestowanie z roku na rok interesuje coraz więcej osób. Jest to rewelacyjny sposób na ochronę swoich oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji. Znaczną popularnością cieszą się od lat fundusze ETF oraz fundusze indeksowe. Oba rodzaje funduszy mają za zadanie naśladować poszczególne indeksy, jednak istnieje pomiędzy nimi także wiele różnic. O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wyborze ETF lub funduszu indeksowego? Odpowiadamy w poniższym poradniku.
Popularność pasywnych funduszy rośnie
Fundusze, które są pasywnie zarządzane, cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Największy rozwój jest widoczny w Stanach Zjednoczonych. Warto wskazać, że jeszcze w 2007 roku stanowiły one zaledwie 15% amerykańskiego rynku, a 10 lat później miały już udział wynoszący aż 35%. Dane te udowadniają, że pasywne fundusze są niezwykle chętnie wybierane przez inwestorów z całego świata.
Co łączy ETF-y i fundusze indeksowe?
Na czym polegają podobieństwa pomiędzy ETF-ami a funduszami indeksowymi? Podstawową cechą łączącą oba te fundusze jest stosunkowo niski próg wejścia. Aby móc rozpocząć inwestycję w pasywne fundusze, wcale nie musimy posiadać bardzo duże kapitału. Do wejścia wystarczy zazwyczaj niewielka wpłata wynosząca kilkaset złotych. Warto zaznaczyć, że gdy podejmiemy decyzję o inwestycji w ETF-y zagraniczne, wówczas próg wejścia może być znacznie wyższy.
Różnice w zakresie kupna i sprzedaży
Zdecydowanie najważniejszą różnicą pomiędzy funduszami ETF a funduszami indeksowymi jest sposób zakupu i sprzedaży jednostek uczestnictwa. Fundusze indeksowe można kupować wyłącznie za pośrednictwem instytucji bankowych bądź innych uprawnionych podmiotów. Sporym atutem jest tutaj opcja stworzenia stałego zlecenia, dzięki czemu możemy zyskać pełną automatyzację wpłat. Jest to doskonała opcja dla osób, które chciałyby w regularny sposób inwestować niewielkie sumy pieniędzy. Do zakupu funduszy indeksowych nie trzeba zakładać rachunku maklerskiego.
Z kolei aby inwestować w fundusze ETF musimy posiadać rachunek maklerski – kupujemy i sprzedajemy je za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych. Jedną z instytucji oferujących możliwość handlu funduszami ETF jest Saxo Bank Polska.
Kiedy warto postawić na fundusze indeksowe?
Sposób realizowania transakcji sprawia, że fundusze indeksowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących inwestować w perspektywie długoterminowej. Eksperci zgodnie podkreślają, że w przypadku krótkoterminowych spekulacji są one mało opłacalne. Z kolei fundusze ETF mogą być wykorzystywane zarówno przy spekulacjach o zasięgu krótko- jak i długoterminowych, co jest ich ogromnym atutem.
Artykuł sponsorowany