Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Monety a numizmaty

Monety a numizmaty

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z kolekcjonerstwem monet lub „zamrażaniem” finansów w złocie inwestycyjnym, prędzej czy później spotka się z podziałem na numizmaty oraz monety. Ich rozróżnianie jest istotne zarówno z punktu widzenia osoby, która chce je kupić, jak i tej zbywającej kolekcję np. po zmarłym krewnym. Choć dla całkowitego amatora i jedne, i drugie to po prostu „monety”, numizmatyka wyraźnie je rozróżnia. Jedne mają bowiem wartość kolekcjonerską, a drugie są kupowane w celu inwestycyjnym. Jak rozpoznać monety i numizmaty? Jakie jest ich przeznaczenie? Wyjaśniamy!

Monety bulionowe i klasyczne – jak je rozpoznać?

Klasyczna, „zwykła” moneta jest wyrobem menniczym, który może być użytkowany jako środek płatniczy. Ma zatem obowiązujący nominał, który określa jej wartość i musi zostać przyjęta w danym kraju przez sprzedawcę, gdy kupujący chce jej użyć do zapłaty.Nie posiada większej wartości kolekcjonerskiej; takową zdobywa dopiero w sytuacji, gdy okazuje się być destruktem lub jest bardzo stara, a przy tym dobrze zachowana.

Z kolei monety bulionowe, nazywane również inwestycyjnymi i lokacyjnymi, są emitowane właśnie w celach inwestycyjnych. Stanowią zatem ozdobną alternatywę dla sztabek złota. Podobnie jak klasyczne, nie cieszą się zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów, o ile nie są bardzo stare lub nie noszą błędu menniczego. Wartość monety bulionowej określa masa, rodzaj oraz próba kruszcu, który został wykonany do jej wybicia. Największą wartość (pod względem wyboru kruszcu) ma złoto próby Au 999,99. W przypadku monet bulionowych dostępnych w Mennicy Polskiej inwestorzy mają do wyboru między innymi następujące popularne serie:

  • Orzeł Bielik,
  • Britannia,
  • Australijski Kangur,
  • Amerykański Orzeł,
  • Liść Klonowy
  • czy Krugerrand – i wiele innych.

Numizmaty – co to jest?

Numizmaty to z kolei gratka zarówno dla inwestorów, jak i kolekcjonerów. Należą do nich nie tylko monety kolekcjonerskie, ale także medale. Ta grupa produktów inwestycyjnych wymaga jednak zdecydowanie większej wiedzy oraz zaangażowania w zakup czy sprzedaż, od monet bulionowych.

Wycena nie jest bowiem tak prosta – opiera się nie tylko na parametrach kruszcu, ale także walorach estetycznych produktu, rodzajach jego pochodzenia, wartości historycznej czy wielkości nakładu w stosunku do popytu. Te dwie ostatnie wytyczne należą do najważniejszych. Im mniej zostało wyprodukowanych danych numizmatów i im większe jest nimi zainteresowanie, tym większe możliwości negocjacyjne – sprzedający może na nich bardzo dobrze zarobić. Kolekcjonerstwo to zatem nie tylko pasja, ale niejednokrotnie również ciekawa forma inwestycji środków finansowych.

Biorąc za przykład numizmaty dostępne w Mennicy Polskiej, monety mogą przybierać kształty słynnych obrazów, zostać zamknięte w łapaczu snów czy przedstawiać Jajko Faberge. Tym samym są wybierane nie tylko w celach kolekcjonerskich czy inwestycyjnych, ale także na oryginalny, elegancki prezent.

Monety inwestycyjne czy numizmaty – co wybrać?

Wybór między monetami i numizmatami jest uzależniony od celu zakupu. Kolekcjonerzy powinni skupić się na numizmatach, z kolei inwestorzy – na monetach bulionowych. W tym drugim przypadku mowa nie tylko o osobach, które chcą „zamrozić” gotówkę w bezpiecznym środku, ale także o tych zainteresowanych czerpaniem korzyści z ciągłych wzrostów cen złota i srebra.

Jeśli z kolei się zastanawiasz, co wybrać na prezent: numizmat czy monetę inwestycyjną, możesz postawić na jedno i drugie. Pierwsza opcja da Ci większy wybór pod względem walorów estetycznych, a druga – będzie podarunkiem w formie inwestycji w przyszłość obdarowywanego.

Udostępnij