Dług to coś, co nie dotyka tylko samego zadłużonego. Konsekwencje odczuwają także bliscy, w szczególności małżonkowie i dzieci. Dlatego każdemu zadłużonemu powinno tym bardziej zależeć na uregulowaniu zadłużenia, aby rodzina mogła być spokojna. Niestety, często osoby zadłużone nie podejmują żadnego działania, co ma tragiczne skutki. Oddłużanie jest możliwe tylko wtedy, gdy podejmujemy odpowiednie kroki i chcemy coś zmienić. Nawet jeśli komornik już działa, to wciąż możemy walczyć o swoje prawa. Dowiedz się, jak wygląda egzekucja komornicza i jak ją zatrzymać.
Pętla zadłużenia – kiedy rozpoczyna się egzekucja komornicza?
Na początku dostaniemy pismo od komornika sądowego, informujące o wszczęciu egzekucji komorniczej. Razem z tą informacją dowiadujemy się, że nasze konto bankowe oraz pensja lub inne wynagrodzenie zostały przejęte. Mamy także przedstawić nasz wykaz majątku. W pierwszej chwili każdy odczuwa ogromne emocje, stres i zdenerwowanie. Jednak powinniśmy powściągnąć emocje i od razu skupić się na rozwiązaniu problemu. Najważniejsze, to pomyśleć, jak wstrzymać egzekucję komorniczą. To teraz nasz najważniejszy cel do osiągnięcia! Najlepiej od razu przejść do działania, aby nie było za późno.
Jak wstrzymać egzekucję komorniczą?
Każdy dłużnik powinien przede wszystkim sprawdzić, czego w ogóle dotyczy zadłużenie. Nawet jeśli wydaje nam się, że nigdy nie mieliśmy do czynienia z powodem ani nie mamy żadnych długów, to wciąż sprawę trzeba wyjaśnić. Warto też sprawdzić, czy komornik działa zgodnie z prawem i nie popełnił ewentualnych błędów. Jeśli okaże się, że mogło dojść do nagięcia przepisów, warto złożyć skargę na komornika. Mamy wtedy szansę na zatrzymanie egzekucji. Dobrym pomysłem jest też zasięgnięcie pomocy prawnika, który specjalizuje się w takich sprawach. Pętla zadłużenia może wreszcie się rozwiązać!
Czy komornik może zająć 500+?
Dług i zadłużenie dotyka całą rodzinę, jak już pisaliśmy we wstępie. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy komornik może zająć 500+. Tak więc komornik nie może zająć nam wszystkich przychodów. Wyłączone są między innymi świadczenia wychowawcze, czyli także 500 plus. Tak więc egzekucja komornicza nie obejmuje zasiłków, alimentów, rent oraz innych zapomóg wymienionych w przepisach prawa. Rodzina może więc być zabezpieczona przez posiadane zapomogi. Nie oznacza to jednak, że oddłużanie nie jest potrzebne. Nie możemy zamykać się na rozwiązanie tych kwestii prawnych. Dług nie zniknie i może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Egzekucja komornicza jest już zaawansowanym stadium postępowania w sprawie zadłużenia. Bagatelizowanie sprawy na żadnym etapie nie jest dobre, a już w szczególności wtedy, gdy komornik wchodzi na nasz majątek. W wielu przypadkach nie jest naszą winą, że nagle dowiadujemy się o posiadanych długach. Wtedy tym bardziej należy działać natychmiast i rozwiązywać problem. Inaczej sprawy mogą zabrnąć za daleko.