Wszyscy podatnicy powinni się już do tego przyzwyczaić, że co roku do końca kwietnia muszą złożyć odpowiednie deklaracje we właściwym urzędzie skarbowym. Tym samym rozliczają się z przychodów osiągniętych w ubiegłym roku oraz mogą również skorzystać z szeregu bardzo różnych ulg i odpisów. Warto pamiętać o tym, że ustawodawca regularnie zmienia zasady tych odliczeń, więc trzeba być na bieżąco szczególnie, gdy inwestujemy na przykład w fotowoltaikę. Z drugiej strony dużym ułatwieniem jest fakt, że zeznanie podatkowe jest odgórnie przygotowywane przez urząd skarbowy, a podatnik z takiego gotowego formularza może korzystać i go uzupełnić o różnego rodzaju dane.
- Jak się rozliczyć?
- Kto musi składać PIT 37?
- Dla kogo PIT 36?
Jak się rozliczyć?
Na rozliczenie PIT mamy czas do końca kwietnia. Przede wszystkim ten obowiązek obejmuje tych podatników, którzy składają deklaracje PIT-37 oraz PIT-36. Aby sprawdzić i uzupełnić swoje oświadczenie, wystarczy wejść na portal podatki.gov.pl. Oczywiście zeznanie należy uwierzytelnić. Poza tym oczywiście pomocne są różnego rodzaju programy, które pomagają szybko wypełnić PIT online. Minimalizują przy tym ryzyko błędów i są zawsze dostosowane do obowiązujących przepisów. Podatnicy muszą mieć także na uwadze, że za ubiegły rok będą mogli odliczyć zdecydowanie więcej ulg, więc warto dokładnie wczytać się w możliwości. Program PIT to doskonałe narzędzie, z którego można skorzystać, nie wychodząc z domu. Ci, którzy rozliczyli się przez internet, mogą liczyć na zwrot nadpłaconego podatku terminie 45 dni.
Kto musi składać PIT 37?
Choć pracownicy nie muszą już zajmować się wypełnianiem formularzy, zawsze warto do nich zajrzeć i je uzupełnić. e-pity na przykład pozwalają przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego (OPP) albo rozliczyć ulgi. W ten sposób można rozliczyć się z fiskusem samodzielnie. Najczęściej podatnicy składają PIT 37 online. To formularz, z którego korzystają te osoby, które osiągnęły przychody, ale nie prowadziły działalności gospodarczej. Ten druk można wypełnić samodzielnie lub też ze współmałżonkiem. Na PIT 37 będą więc składać zeznania osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, dzieło i zlecenie. To także formularz dla tych podatników, którzy pobierają świadczenia z ubezpieczeń społecznych, otrzymują dochody z tytułu praw autorskich czy świadczeń przedemerytalnych.
Dla kogo PIT 36?
Z deklaracji PIT 36 online będą korzystać natomiast osoby, których zarobki opodatkowane były według skali podatkowej. To dotyczy tych podatników, którzy całość lub część dochodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika. Wówczas ich wynagrodzenia nie podlegają ujęciu na PIT-37. Ten dotyczy tych podatników, którzy otrzymali PIT 11. W przypadku, gdy podatnik z niektórych dochodów rozlicza zaliczki na podatek samodzielnie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, musi wybrać druk PIT 36.
Deklarację PIT 36 składają prowadzący działalność gospodarczą, ci, którzy naliczają straty z lat wcześniejszych, dodają przychody małoletnich do własnych przychodów oraz odliczają w swojej deklaracji podatek minimalny na przykład od posiadanych środków trwałych. Oczywiście tego typu rozliczenie może być dokonane wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem, o ile żadne z nich nie uzyskuje przychodów opodatkowanych w PIT 28 (poza przychodami z najmu i dzierżawy) lub przychodów opodatkowane na PIT 36L czy też podatkiem tonażowym lub kartą podatkową. Wówczas każdy z małżonków będzie zobowiązany dokonać samodzielnego rozliczenia. Korzystanie z programów do rozliczeń z pewnością ułatwi i przyspieszy całą procedurę oraz sprawi, że zdecydowanie mniej będzie błędów na przykład obliczeniowych.