Straciłeś pracę? Masz trudność ze znalezieniem nowej? A może po prostu masz dość etatu i marzysz o założeniu własnej działalności? Wypadnięcie z rynku pracy czy zawodowe wypalenie mogą być świetnym motorem napędowym do podjęcia odkładanej od dawna decyzji.
O tym by mieć swój biznes marzy wiele osób. Jednak często na marzeniach się kończy. Przyczyną są obawy przed formalnościami jakie trzeba załatwić. Sprawdzimy czy rzeczywiście jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać.
Nie taki diabeł straszny
Jeszcze kilka lat temu, by założyć działalność gospodarczą trzeba było odstać swoje w Urzędzie Gminy, w Urzędzie Skarbowym, ZUS-ie czy GUS-ie. W efekcie pierwszy tydzień działalności był raczej załatwianiem formalności niż faktycznym zarabianiem i rozwijaniem firmy. Dziś jest znacznie łatwiej. Założenie działalności gospodarczej trwa kilka minut i można to zrobić bez wychodzenia z domu.
7 kroków do założenia własnej firmy
Wybierz nazwę i miejsce prowadzenia działalności
Zanim przystąpisz do wypełnienia wniosku o założenie działalności musisz wiedzieć jak będzie nazywać się Twoja firma i gdzie będzie jej siedziba. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej część nazwy stanowić będzie Twoje imię i nazwisko, które musi pojawić się w mianowniku. Możesz do niego dodać dodatkowy człon, wskazujący czym firma będzie się zajmować np. Naprawa komputerów Piotr Nowak.
Siedziba firmy to adres, pod który będą przychodzić urzędowe pisma i powiadomienia. Najczęściej jest on również miejscem wykonywania działalności, choć nie zawsze. Równie dobrze może nim być biuro klienta, dla którego realizujesz usługi czy mieszkanie – w przypadku pracy zdalnej.
Ustal datę rozpoczęcia działalności gospodarczej
Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, początkiem działalności gospodarczej może być dzień złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, lub uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możesz jednak określić termin późniejszy, niż dzień złożenia wniosku, a nawet prowadzić działalność nierejestrowaną. Jednak w momencie, gdy przychód Twojej firmy w danym miesiącu przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia, masz już obowiązek zarejestrować swoją firmę.
Określ zakres i rodzaj usług według Polskiej Klasyfikacji Działalności
Kod PKD ma w Polsce każdy rodzaj działalności gospodarczej. Pozwala on na łatwe określenie jej rodzaju. By znaleźć kody PKD wystarczy odwiedzić stronę www.pkd.com.pl i wybrać z listy numery odpowiadające rodzajowi prowadzonej działalności. Ponieważ nie ma ograniczeń co do ilości, warto dodać kilka dodatkowych kodów, pokrewnych z wykonywanymi obowiązkami. W PKD możesz również zawrzeć kody z działalności ze sobą nie związanych – jeśli np. chcesz jednocześnie świadczyć usługi fryzjerskie i naprawiać komputery.
Wybierz sposób opodatkowania działalności
Do wyboru masz cztery opcje:
– zasady ogólne – czyli opodatkowanie jak na etacie według skali 18% lub 32 %,
– podatek liniowy w wysokości 19%,
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– karta podatkowa.
Trudno już na samym początku określić ile jesteś w stanie zarobić w pierwszym roku prowadzenia działalności. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. Ten sposób pozwoli Ci na korzystanie z ulg podatkowych (np. na dzieci) czy wspólne rozliczanie się z małżonkiem. W momencie gdy dochody firmy w danym roku podatkowym przekroczą 100 tys. zł lepszym rozwiązaniem będzie przejście na podatek liniowy.
Forma prowadzenia księgowości
Gdy dopiero zaczynasz, wybierz uproszczoną formę księgowości, w postaci książki przychodów i rozchodów. Nie musisz od razu podawać nazwy biura rachunkowego, z którym będziesz współpracować. Zarówno formę jak i podmiot możesz dodać we wniosku w dowolnej chwili.
Pamiętaj, że wybierając biuro nie musisz ograniczać się do konkretnej lokalizacji. Prowadząc działalność gospodarczą w Warszawie możesz mieć biuro rachunkowe z Lublina. Dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu możliwe jest bowiem prowadzenie księgowości online. Biuro może też pomóc w założeniu działalności gospodarczej, wypełnieniu wniosku i przygotowaniu wszelkich formalności.
Załóż konto w banku
Prowadząc biznes musisz posiadać osobne konto do rozliczenia działalności gospodarczej. Jego założenie zajmie chwile, a pozwoli ono rozdzielić finansowe domowe od firmowych i utrzymać w nich porządek.
Bank, w którym zakładasz konto firmowe może posłużyć Ci również do złożenia wniosku o założenie działalności. Przy okazji możesz też uruchomić Profil Zaufany, dzięki któremu załatwisz wiele urzędowych spraw przez Internet. To zdecydowanie najprostsze rozwiązanie. Inną opcją jest wypełnienie wniosku w CEIDG.
Wypełnij wniosek w CEIDG
Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej to baza przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli i Ty chcesz ją prowadzisz musisz przejść na stronę prod.ceidg.gov.pl i wypełnić formularz.
Poza wymienionymi wyżej informacjami we wniosku CEIDG musisz podać:
- imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia,
- serię i numer dokumentu tożsamości,
- PESEL,
- wszystkie posiadane obywatelstwa,
- numer NIP i REGON,
- informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą,
- dane urzędu skarbowego,
- właściwego ze względu na miejsce Twojego zamieszkania.
Jeśli nie posiadasz numeru NIP ani Regon złożony wniosek będzie jednocześnie wnioskiem o ich nadanie. Oba identyfikatory pojawią się w Twoim wpisie automatycznie. Będziesz mógł je sprawdzić w wyszukiwarce CEIDG, po tym jak Twoja firma zostanie zarejestrowana.
Złożenie wniosku w CEIDG jest całkowicie bezpłatne. Po jego wypełnieniu możesz go wydrukować i wysłać listem poleconym do Urzędu Gminy, lub zanieść go tam osobiście.
Zdecydowanie prostszym i szybszym sposobem jest złożenie wniosku online i podpisanie go profilem zaufanym ePUAP lub podpisem elektronicznym.
Alternatywa z biura rachunkowego
Założenie działalności jest dziś bardzo proste. Zajmuje dosłownie kilka minut i możesz to zrobić kilkoma kliknięciami. Jeśli jednak masz obawy czy sobie z tym poradzisz możesz skorzystać z fachowej pomocy biura rachunkowego. Wiele tego typu podmiotów oferuje pomoc i zakładanie działalności gospodarczej bierze w całości na siebie.