Współczesne domy budowane są w sposób ekologiczny, energooszczędny, a także z uwzględnieniem kwestii estetycznych. Nikt nie chce mierzyć się z problemami takimi jak popękany tynk, ucieczka ciepła czy pojawiający się w budynku grzyb. Wśród wielu obecnie stosowanych rozwiązań coraz popularniejsze stają się elewacje wentylowane. Za co zyskują tak liczną sympatię inwestorów?
Elewacje wentylowane – budowa
Elewację wentylowaną tworzy ściśle przylegająca do budynku warstwa izolacyjna, a także oddalona od niej o kilka centymetrów okładzina zewnętrzna. Okładzinę montuje się na podkonstrukcji w postaci rusztu. Ta wolna przestrzeń między płytami zewnętrznymi a izolacją nie jest tam zostawiana bez powodu. To tzw. szczelina wentylacyjna, która pozwala na swobodny przepływ powietrza oraz zapobiega przenikaniu wody do izolacji. Jako elementy wykończeniowe przy tworzeniu fasad wentylowanych można wykorzystać przeróżne materiały, np. płyty elewacyjne warstwowe, deski czy panele kompozytowe. Pomiędzy kratownicą a ścianą często montuje się też przekładki termoizolacyjne. Zapobiegają one powstawaniu mostków termicznych.
Zalety fasad wentylowanych
Po co budować elewacje, w których materiał ociepleniowy pozostaje oddzielony od okładziny zewnętrznej? Wszystko po to, aby umożliwić ścianie oddychanie, a co za tym idzie obniżyć ryzyko kondensacji pary wodnej. Para wodna odprowadzana jest na zewnątrz, a do warstwy izolacyjnej nie dostaje się wilgoć. Zabezpiecza to materiał izolacyjny przed uszkodzeniem, np. pęknięciem. Elewacje wentylowane zapewniają też duży komfort termiczny. Konstrukcja zimą utrzymuje ciepło, latem zaś zapewnia efekt chłodzenia. Można również spodziewać się dobrej izolacji akustycznej. Na konkretne parametry izolacyjne będzie miał wpływ też oczywiście materiał wykończeniowy. Płyty elewacyjne warstwowe zachowają się w obliczu hałasu czy warunków atmosferycznych inaczej niż np. drewniane deski. To, że do stworzenia fasady wentylowanej można wykorzystać tak wiele materiałów, jest jednak uznawane za kolejną zaletę tego typu konstrukcji.
Fasady wentylowane – czy warto?
Należy sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie. Czy mając do dyspozycji płyty elewacyjne warstwowe, deski kompozytowe, kamień lub szkło, warto postawić na ten specyficzny rodzaj elewacji? Liczne zalety pokazują, że zdecydowanie tak. Bardzo ważne jednak, aby zwrócić uwagę na jakość dokumentacji projektowej. Szczególnie ważna jest chociażby jakość ścian, do których elewacja wentylowana będzie w przyszłości montowana.