Kindergeld to nazwa zasiłku rodzinnego udzielanego osobom zarabiającym na obszarze Niemiec. Jest on przyznawany na dzieci będące pod opieką osoby wnioskującej o zasiłek. Jego wielkość zależna jest od liczby dzieci w określonej rodzinie. Zasiłek rodzinny Kindergeld możesz uzyskać w wypadku legalnej pracy na obszarze Niemiec bez względu na wielkość Twoich jednoletnich zysków. Zasiłek rodzinny Kindergeld można uzyskać na każde dziecko do czasu osiągnięcia poprzez nie pełnoletności.
Praca w Niemczech a zasiłek rodzinny
Kindergeld to pomoc, jaka może zostać dana osobom zatrudnionym do pracy na obszarze Niemiec. Prawo do osiągnięcia pomocy w formie zasiłku rodzinnego przypada tymże, którzy mają nieograniczony obowiązek skarbowy na obszarze Niemiec czy mają stan nieograniczonego podatnika – unbeschränkte Steuerpflicht. Szansa starania się o zasiłek rodzinny Kindergeld nie jest uzależniona od rodzaju zatrudnienia.
Kto może ubiegać się o Kindergeld?
Zasiłek rodzinny Kindergeld przyznawany jest poprzez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych (Familienkasse). Można otrzymać go nie tylko na dzieci będące w Niemczech, lecz również na pociecgy będące w Polsce, do ukończenia ich 25 roku życia, jeżeli wciąż chodzą do szkoły czy studiują. Zasiłek można brać również na dzieci przysposobione oraz na dzieci współmałżonka, gdy jedynie należą do wspólnego gospodarstwa domowego wnioskodawcy.
Ile należy oczekiwać na przyznanie zasiłku?
Decyzja o przyznaniu zasiłku wydawana jest przeważnie w czasie od 2 do 6 miesięcy. Okres tenże zależy od paru elementów: od tego, czy wnioskodawca dostarczył wszystkie dokumenty; od jakości porozumienia Familienkasse z polskimi urzędami; od tego, jak szybko klient reaguje na pytania niemieckiego urzędu. Kindergeld jest płacony przekazem na numer konta bankowego określonego we wniosku. To, w jakim czasie zasiłek zostanie przelany, zależy od numeru Kindergeldnummer, natomiast konkretnie od tego, jaka jest jego ostatnia cyfra.
Kindergeld a 500+
Kindergeld należy się zatrudnionym po sześciu miesiącach pracy w Niemczech na warunkach niemieckich, liczą się również wcześniejsze zatrudnienia. Po przepracowaniu żądanego stażu, oddaniu wniosku i jego dobrym zbadaniu, pracownicy dostają zapłatę za dodane sześć miesięcy wstecz, natomiast muszą dobrać, z jakiego świadczenia pragną korzystać: niemieckiego Kindergeld lub polskiego 500+. Nie wolno pobierać obu zasiłków równocześnie. Jeżeli pracownik dostaje zapłatę wstecz, natomiast w tymże okresie pobierał 500+, będzie musiał zwrócić w Polsce kapitały za tenże czas.