Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

Na czym polega transfer linii produkcyjnych

Na czym polega transfer linii produkcyjnych

Transfer linii produkcyjnych w obrębie jednej firmy, zakładu produkcyjnego to trudne i bardzo wymagające zadanie. Wymaga ono pomocy ze strony profesjonalnej firmy transportowej.

Transfer linii produkcyjnych w obrębie jednej firmy, zakładu produkcyjnego to trudne i bardzo wymagające zadanie. Wymaga ono pomocy ze strony profesjonalnej firmy transportowej. W praktyce transfer linii produkcyjnych jest skomplikowany nie tylko z uwagi na swoje całościowe wymiary, ale i ciężar przewożonych elementów. Dodatkowo popełnienie jakiegokolwiek, nawet najmniejszego błędu w tym przypadku, prowadzić może do zniszczenia pewnych elementów danej linii produkcyjnej. W efekcie firma może zostać narażona na spore straty finansowe.

Transfer linii produkcyjnych – na czym polega?

Realizowanie transportu bądź relokacji sporych rozmiarów maszyn czy całych linii produkcyjnych, wymaga zawsze sporządzenia odpowiednio szczegółowego planu działania. To pierwszy krok na drodze do sukcesu. Transfer linii produkcyjnych to duże wyzwanie, które wymaga od wykonawcy profesjonalizmu, doświadczenia oraz wyspecjalizowanego zaplecza technologicznego. Firma transportowa, która podejmuje się takiego zadania, musi starać się wywrzeć możliwie najmniejszy wpływ na obecny proces produkcji danej firmy. Podejmowane działania muszą być pewne i doskonale zaplanowane.

Pierwszym etapem w procesie relokacji maszyn jest zawsze wykonanie mechanicznego lub elektrycznego demontażu maszyn. W ten sposób można je później o wiele łatwiej przetransportować w miejsce docelowe. Oczywiście w czasie rozbierania sprzętu na części, trzeba pamiętać o tym, że potem należy go jeszcze złożyć. Z tego powodu warto odpowiednio oznaczyć wszystkie elementy czy przygotować odpowiednią dokumentację transferową. Dopiero po przygotowaniu danego zakładu produkcyjnego do przeprowadzenia usługi transportowej, można przystąpić do załadunku wybranych maszyn na określone środki transportowe. Następnie należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć na czas transportu. Później odbywa się już sam transfer. Jednak na tym nie koniec obowiązków, które stoją po stronie firmy transportowej. Po przewiezieniu ładunku do miejsca docelowego, trzeba jeszcze zająć się jego rozładunkiem i rozpakowaniem w wyznaczonym miejscu. Do pozostałych etapów usługi powinno się również zaliczyć właściwe ustawienie przetransportowanych maszyn  oraz innych elementów danych linii produkcyjnych. Wiele firm transportowych świadczy przy okazji usługę instalowania zdemontowanych wcześniej maszyn wchodzących w skład linii produkcyjnych.

Co ma kluczowe znaczenie w czasie transferu linii produkcyjnych?

Najważniejszym aspektem jest wykorzystanie w tym przypadku odpowiedniego sprzętu. Zrealizowanie usługi takiej jak transport wielkogabarytowych maszyn czy całych linii produkcyjnych wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu, który ułatwi te działania. Najczęściej podczas transferu linii produkcyjnych wykorzystywane są suwnice ramionowe, rolki transportowe, dźwigi samojezdne, platformy czy różnego rodzaju wózki widłowe. Wybór odpowiedniego sprzętu w dużej mierze zależy przy tym od wielkości i ciężaru maszyn czy ich części, które mają zostać przetransportowane w nowe miejsce.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Pat Solutions

Udostępnij