Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Finanse

Co to jest przegląd finansowy i po co go robić?

Co to jest przegląd finansowy i po co go robić?

Raz w roku robisz przegląd samochodu, prawda? A czasami nawet częściej, jeśli zależy to od przebiegu twojego auta. Podobnie, raz w roku powinieneś przyjrzeć się swoim finansom. Być może nawet częściej tak, jak dzieje się to w przypadku samochodu. Zawsze wtedy, gdy twoja sytuacja finansowa zaczyna cię niepokoić.

Oblicz wartość swojego majątku

To bardzo proste zadanie, niewymagające użycia zbyt wielu narzędzi. W dwóch rubrykach wypisujesz, co masz i jaki jest stan twoich zobowiązań. Z jednej strony wpisujesz wiec mieszkanie, auto, działkę, elektronikę, a z drugiej kwoty kredytów, debetów na kartach, pożyczek gotówkowych czy kredytów hipotecznych. Najistotniejsze jest, że stan obliczasz na dzień sporządzania zestawienia. Nie jest ważne, ile zapłaciłeś za samochód, gdy kupowałeś go trzy lata temu w salonie, tylko za ile mógłbyś go sprzedać. Wartość naszego majątku jest zmienna, długo spłacany kredyt to mała pozostała kwota do spłaty, a auto z roku na rok traci na wartości. Po co w takim razie to liczyć? Zobaczysz, czy podjąłeś trafne decyzje finansowe i będziesz mógł to skorygować w przyszłości.

Jakie mam koszty stałe?

Stałe opłaty to największy składnik kosztów budżetu domowego. Wystarczy raz w miesiącu usiąść i zacząć robić przelewy, aby zorientować się, jak duże są to kwoty. Tyle że, zwykle płacisz je odruchowo i co najwyżej chwilę po marudzisz, że znowu wszystko podrożało. Zlicz dokładnie, ile płacisz za wodę, prąd, gaz, jak jest twoja opłata na najem czy z tytułu czynszu, oblicz kwoty abonamentów za telefony czy Internet. Sporo, prawda? Może pora, aby zmniejszyć te koszty. Przejrzyj swoje umowy i sprawdź, kiedy się kończą. Być może nie zauważyłeś nawet, że część umów przedłużyła się automatycznie.

Jak zmniejszyć koszty?

Pamiętaj, że część umów spokojnie możesz zmienić lub je negocjować. Każdy dostawca mediów ma w ofercie kilka taryf i co jakiś czas pozwala na bezpłatną zmianę. Rachunek za prąd możesz zmniejszyć, jeśli zdecydujesz się na taryfę weekendową czy nocną. Abonamenty telefoniczne zmniejszyć decydując się na pakiety dedykowane rodzinom. Być może konieczne będą drobne inwestycje np. w perlatory na krany, żeby zmniejszyć zużycie wody. Jeśli masz kredyt hipoteczny, przyjrzyj się oferta konkurencyjnych banków. Może nadeszła pora na jego refinansowanie, bo właśnie nadarza się okazja czy promocja. Wierność nie popłaca, nieważne czy w przypadku banku, czy usługodawcy i warto czasem zmienić umowę.

apbiznes.pl

Udostępnij