Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

BiznesPraca

Niedobór pracowników – największy problem rynku software house 

Niedobór pracowników – największy problem rynku software house 

Branża produkcji oprogramowania rozwija się w zawrotnym tempie. Wartość rynku rośnie nieprzerwanie i bije kolejne rekordy. Jednak nad branżą wisi niebezpieczeństwo, które już teraz mocno odbija się na osiąganych przez software house-y wynikach. Chodzi o niedobór kompetentnych i doświadczonych pracowników.

Fakty z amerykańskiego rynku software house

Obecnie w branży software house w Stanach Zjednoczonych brakuje prawie 480 tysięcy specjalistów. Szacuje się, że liczba ta będzie dynamicznie rosnąć i do 2021 roku ulegnie co najmniej potrojeniu. Oznacza to, że branży będzie aż 1,3 – 1,4 miliona wakatów. Niestety podobną sytuację można zaobserwować w krajach Europy zachodniej. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii do końca 2019 roku będzie aż 900 tysięcy stanowisk w firmach programistycznych będzie nieobsadzonych.

Problem ten jest zauważalny przez właścicieli firm i specjalistów HR. Już co czwarty wskazuje problemy z zatrudnieniem jako najważniejsze wyzwanie przed jakim stoi ich firma. Kolejnym jest wysokość wynagrodzeń. Programiści stanowią już najlepiej wynagradzaną grupę zawodową w USA. Średnie zarobki w branży przekraczają 100 tysięcy dolarów rocznie.

Niedobór pracowników oznacza również konieczność przerzucania dodatkowych obowiązków na tych, którzy już pracują Powoduje to wzrost niezadowolenia, a w skrajnych przypadkach prowadzi do wypalenia zawodowego. Dla firm oznacza to problem związany ze wzrostem rotacji pracowników. Szacuje się, że dotyka on ponad 30 procent firm na rynku amerykańskim.

Rynek software house w Polsce

Czy branża programistyczna w Polsce stoi przed podobnymi wyzwaniami? Oczywiście, że tak. W Polsce już teraz brakuje programistów i braki te będą się zwiększały. Właściciele firm w naszym kraju również mają problemy z rekrutacją nowych pracowników i są zmuszeni do podnoszenia wynagrodzeń zatrudnionych specjalistów.

Dodatkowo polskie firmy muszą się mierzyć z konkurencją z Europy zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Firmy z tych rynków chętnie sięgają po polskich programistów – głównie ze względu  na wysokie kompetencje i niewielkie różnice kulturowe – oferując im wielokrotnie wyższe wynagrodzenia oraz pracę zdalną. W efekcie programista może zarabiać więcej i zdobywać międzynarodowe doświadczenie nie zmieniając miejsca zamieszkania.

Wszystko to sprawia, że marże w branży ulegają poważnemu zmniejszeniu, co jest efektem zwiększania się kosztów kadrowych. Ale brak pracowników to także poważne ograniczenie rozwojowe. Większość firm software house w Polsce deklaruje konieczność odrzucania nowych zleceń właśnie ze względu na brak rąk do pracy.

Czy brak pracowników będzie oznaczał gwałtowne zatrzymanie rozwoju branży produkcji oprogramowania? Eksperci przewidują, że w krótkim okresie na pewno tak. Dlatego giganci branżowi już pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu uniezależnienie firm programistycznych od pracowników. Mowa oczywiście o wykorzystywaniu technologii SI i ML do produkcji aplikacji. Czy to się uda? Czas pokaże.

Udostępnij