Bezrobocie.org.pl

Blog o biznesie, pracy i karierze

Praca

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o pracy nauczyciela języka angielskiego

4 rzeczy, które musisz wiedzieć o pracy nauczyciela języka angielskiego

Planujesz pracę jako nauczyciel języka angielskiego, bo znasz świetnie angielski? A może jesteś studentem filologii, stojącym przed wyborem specjalizacji? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak w rzeczywistości wygląda praca nauczyciela angielskiego!

4 fakty o pracy nauczyciela angielskiego, które musisz znać

Praca nauczyciela angielskiego wciąż postrzegana jest przez pryzmat stereotypów i mitów funkcjonujących w społeczeństwie. Wiele z nich jest krzywdzących lub zniechęcających w trakcie, gdy w rzeczywistości sytuacja nauczycieli jest znacznie lepsza. Dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty, które musisz znać przed podjęciem się pracy w tym zawodzie.

Nauczyciel angielskiego nie uczy tylko w podstawówkach i szkołach średnich

Pierwszym podstawowym błędem jest łączenie nauczyciela tylko ze szkołą publiczną. Opcji jest o wiele więcej, między innymi:

  • praca w szkole (podstawówka/szkoła średnia) prywatnej,
  • praca na uczelniach wyższych (prywatnych i państwowych),
  • praca lektora w szkole językowej,
  • korepetycje/lekcje prywatne.

Co ważne, praca dla nauczyciela języka angielskiego nie musi być ściśle związana z nauczaniem dzieci. Może się wiązać również z uczeniem pracowników korporacji lub wyewoluować do nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Ponadto, jako doświadczony nauczyciel możesz zostać metodykiem, na przykład w centrali szkoły językowej, co również otwiera nowe możliwości rozwoju.

Praca nauczyciela angielskiego nie musi oznaczać słabych zarobków

Chociaż pensje nauczycieli w szkołach publicznych rzeczywiście pozostawiają wiele do życzenia, nie oznacza to, że nauczyciele angielskiego zarabiają słabo. Wynika to z dwóch rzeczy.

Po pierwsze, nauczyciel w szkole publicznej zaczyna od niskiej podstawy, ale z roku na rok zarabia coraz więcej i może osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące zarobki. Główną rolę gra tutaj awans zawodowy, który podzielony jest na 4 stopnie:

  • nauczyciel stażysta,
  • nauczyciel kontraktowy,
  • nauczyciel mianowany,
  • nauczyciel dyplomowany.

Osiągnięcie każdego z tych szczebli wymaga czasu, ale wiąże się ze znaczącą podwyżką. Ponadto jako urzędnikom państwowym, nauczycielom po pięciu latach pracy przysługuje dodatek stażowy: 5% wynagrodzenia zasadniczego + 1% za każdy kolejny rok pracy. Co ważne, dodatek ten nie możesz przekroczyć 20% wysokości wynagrodzenia zasadniczego.

Jeżeli zaś szukasz alternatyw lub ta ścieżka do wyższych zarobków jest dla Ciebie za długa, możesz pracować jako lektor w szkole językowej lub nauczyciel w szkole prywatnej. W pierwszym wypadku już na start otrzymasz wysoką stawkę (oferty pracy oscylują w okolicach 45-70 zł/h), a w tym drugim sporo zależy bezpośrednio od dyrekcji danej placówki.

Praca nauczyciela to przede wszystkim praca głosem

Niezależnie czy szukasz pracy jako nauczyciel języka angielskiego, polskiego czy matematyki, musisz liczyć się z tym, że głos stanie się Twoim narzędziem pracy. Oznacza to, że musisz o niego dbać.

Jeżeli studiujesz, to nauczysz się podstaw na zajęciach z emisji głosu, jeśli jednak nie jesteś po filologii, to warto zapisać się na taki dodatkowy kurs.

Praca lektora angielskiego nie wymaga studiów

O ile wymagania dotyczące pracy w szkołach państwowych są regulowane prawnie, to sytuacja ta nie tyczy się szkół językowych. Wiele z nich zatrudnia osoby bez formalnej edukacji pedagogicznej, np. mające doświadczenie zebrane w trakcie udzielania korepetycji. Dodatkowo wiele z tych szkół organizuje szkolenia dla nowych lektorów, jeśli więc świetnie znasz angielski, masz pasję do uczenia, ale nie masz studiów filologicznych, nie będzie to dla Ciebie przeszkodą!

Praca nauczyciela angielskiego to świetny wybór!

Jak widzisz, praca lektora czy nauczyciela angielskiego nie jest taka zła, jak ją malują. Dlatego, jeżeli doskonale znasz język angielski, to jest to droga, którą powinieneś/aś rozważyć – naprawdę warto!

Materiał zewnętrzny

Udostępnij